Medicus non anatomus non modo inutilis, at et nocuus.

Лікар не анатом не тільки не корисний, але й шкідливий.

(Є. О. Мухін. 1815)

Наукове товариство анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України

Scientific society of anatomists, histologists, embryologists and topographers of Ukraine

Меморіал золотого фонду морфологічної науки України

Меморіал Золотого фонду морфологічної науки України – це зібрання імен видатних вчених морфологів в історії України, що зробили вагомий внесок у розвиток морфологічної науки та досягли всеукраїнського чи міжнародного визнання у будь-яких напрямках морфологічної науки, а також тих, що є вихідцями з України, але працювали в інших країнах і навпаки – тих, що є вихідцями з інших країн, але значну частину життя присвятили морфологічній науці в Україні.

 

Золотий фонд

 

Славинецький Єпіфан(ій)Славинецький Єпіфан(ій). Місце, точна дата народження, середовище з якого він походив та мирське ім’я Єпіфана(ія) Славинецького невідомі (кін. XVI або поч. XVII ст., Волинь чи Поділля — 19.11.1675, Москва). Достовірно відомо лише, що походив він з «Киевския страны», “от Малыя России”, тобто з України. Ієромонах, український науковець-енциклопедист, поет, філолог, оратор, богослов, один із перших українців, які започаткували просвітницький рух у Москві, перенесення української вченості до Росії. Перекладач богослужбових текстів, праць з медицини, географії, педагогіки слов’янською мовою.

У 1649 р. для участі в задуманому патріархом Ніконом виправленні церковних книг урядовою грамотою від 14 травня 1649 року у Москву разом з групою українських вчених з Києва був викликаний і Єпіфаній Славинецький, що прославився як видатний поліглот. У Москві він був притзначений на постійне місце проживання у Дворі Великого Посольського Приказу, для “перекладу латинських і грецьких книг”. У Москві він прожив до смерті (1675 року). 

Основну освіту Єпіфаній Славинецький  одержав у Київській Братській школі, заснованій в 1615 р. Київським Богоявленським братством. У Київській же школі Єпіфаній Славинецький здобув великі пізнання в мовах. Сучасники характеризують його як «искуснейшего в еллиногреческом і славянском діалектах». Свою освіту він завершив за кордоном. Довгі роки навчаючись в Кракові, центрі тодішнього латинізму, незважаючи на тяжіння до «витонченої мови Еллади», Єпіфаній Славинецький під тиском практичного життя, зробився насамперед неперевершеним латиністом. У підсумку складалася ситуація, за якої видана на латині анатомія Везалія – як би сама йшла назустріч перекладацькому перу Славинецького. 

Переклад  трактату Андрія Вазалія, як зазначає Оборін М. О. (1959) був початий 27 червня 1657 року і закінчений у лютому 1658 року. Це підтверджується записом у книгах Патріаршого казенного приказу: «166 г. [1658] майа 8 киевленину старцу Епифанию, что в Чудове монастыре живет, перевел на русский язык гасударю патриарху дохтурскую книгу, в приказ 10 рубльов дано сполна, те деньги по казначееву веленью старцу Епифанию в Чудов монастырь отнес подъячий Иван Зерцалов».

Завдяки Єпіфанію Славинецькому слово «анатомія» з’явилося  чи не вперше в російській мові. Безсумнівно, що для здійснення такого перекладу необхідні були медичні знання. Прямих зведень про наявність їх у Єпіфанія Славинецького не має. Однак, можна з упевненістю говорити про його інтерес до медицини, що видно хоча б з того, що в його особистій великій бібліотеці знаходилася «книга Иппократ, ветх».

 

Андреас КрупинськийАндреас Крупинський (Andreas Krupinski, 1744-1783)  професор, перший протомедик Галичини, перший ректор Львівського колегіуму медікуму (Сollegium medicum), промотор організації медичного факультету Львівського університету. Викладав анатомію, акушерство, загальну патологію, терапію. Упродовж 1774 – 1777 років опублікував п’ятитомну працю обсягом 2170 сторінок, яка містила відомості з анатомії людського тіла, описи різних хвороб та способи їх лікування та рецепти Нині ім’я Крупинського носить Львівська медична академія.

 

Шумлянський Олександр МихайловичШумлянський Олександр Михайлович (1748 р., с. Малі Будища нині Полтавська обл. – 1795 р., м. Москва – 1795 р., м. Москва) – лікар-учений, медичний діяч, засновник гістологічної науки в Росії.

 

 

 

 

Загорський Петро АндрійовичЗагорський Петро Андрійович (1764 р, с. Панорниця на Чернігівщині – 1846 р., Санкт-Петербург) засновник російської анатомічної школи, фізіолог, дійсний член російської академії наук, заслужений професор Санкт-Петербурзької медико-хірургічної академії, член Медичної ради Міністерства внутрішніх справ, дійсний статський радник – цивільний чин, що відповідав званню генерал-лейтенанта. Почесний член Віленського – 1818 р., Санкт-Петербурзького фармацевтичного товариства  1819 р., та Харківського медичного товариства – 1821 р.,  почесний член Спанкт-Петербургського товариства російських лікарів, – 1834 р.

 

Мухін (Муха) Єфрем ЙосиповичМухін (Муха) Єфрем Йосипович (1766 р., с. Зарожне Харківської обл. –1850 р. с. Кольцово Калужська обл., Росія) – науковець, анатом, хірург, фізіолог, гігієніст, дійсний статський радник – цивільний чин, що відповідав званню генерал-лейтенанта. Один з основоположників анатомо-фізіологічного напряму у вітчизняній медицині та вчення про провідну роль головного мозку в життєдіяльності організму. Засновник вітчизняної травматології, започаткував сиибіоз травматології та хірургії. Заслужений професор Імператорського Московського університету, доктор медичних наук. Автор слів «Лікар не анатом не тільки не корисний, але й шкідливий» (1815 р.).

 

Буяльський Ілля ВасильовичБуяльський Ілля Васильович (1789 р., с. Воробіївка на Чернігівщині – 1866 р.) – український російській імперії. З 1821 р. –професор петербурзької Медико-хірургічної академії. З 1831 року викладав пластичну анатомію у Академії мистецтв у Петербурзі, де у 1842 році був обраний академіком.

 

 

 

 

 

Йозеф БерресЙозеф Беррес (1796 – 1844 рр.) – хірург та акушер-гінеколог Віденського загального шпиталю, за сумісництвом викладач секційно-анатомічного курсу Віденського університету (1817 р.); викладач анатомії і патології (1817-1820 рр.), професор, керівник кафедри анатомії (1820-1832 рр.) медико-хірургічного інституту Львівського університету; керівник кафедри анатомії Віденського університету (1832-1844 рр.). За участь у ліквідації епідемії холери в Галичині одержав звання Почесного громадянина Львова (1831 р.); мав широку приватну практику і славу одного з найкращих лікарів Галичини; співзасновник, редактор і дописувач альманаху «Львівіський пілігрим». Автор підручника з анатомії людини з власноручними ілюстраціями, який здобув загальноєвропейське визнання.

 

Пирогов Микола ІвановичПирогов Микола Іванович (1810 р., Москва – 1881 р., Вінниця) – хірург, анатом і педагог. Створив перший атлас топографічної анатомії людини, засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анестезії при оперативних втручаннях. Доктор медицини, професор, член-кореспондент Санкт-Петербурзької академії наук, таємний радник – чин, що відповідав званню генерал-майора. Значну частину життя прожив в Україні де зробив вагомий внесок у розвиток освіти в Україні. Брав участь у становленні наукового товариства анатомів в Україні у ХІХ столітті.

 

Козлов Микола ІлларіоновичКозлов Микола Ілларіонович (1814 р., Оренбург – 1889 р., Петербург). Професор, один із засновників медичного факультету і перший завідувач кафедри анатомії (1841-1844 рр.), патологічної анатомії (1845-1853 рр.) Університету Святого Володимира. Працював у Відні, Цюріху, Парижі. З 1841 р. професор анатомії. Також викладав патологію, фармакологію, патологічну хімію, історію медицини. Заснував при Київському університеті патологоанатомічний музей. Розробив гістохімічний аналіз для визначення хворобливих процесів. Наукові праці присвячені анатомії і військовій медицині. Протягом 30 років редагував “Военно-медицинский  журнал”.

 

Вальтер Олександр Петрович

Вальтер Олександр Петрович (1817 р., м. Равель (нині Таллінн, Естонія – 1889 р. Варшава). Анатом та фізіолог. Професор та один із засновників кафедри фізіологічної анатомії мікрографією Київського Університету святого Володимира (1846-1867 рр.). Ініціатор будівництва та перший директор Анатомічного театру медичного факультету Київського Університету святого володимира, який було збудовано за проектом архітектора Олександра Беретті. Дійсний статський радник. Учень М.І. Пирогова.